Buradasınız
Anasayfa > Dijital Devrim > Facebook’tan Açık Kaynaklı Yapay Zeka Donanımı

Facebook’tan Açık Kaynaklı Yapay Zeka Donanımı

Open Compute Project ile Facebook açık kaynak yapay zeka donanımları geliştirmeye başladı. Big Sur olarak adlandırılan karmaşık yapay zeka problemlerini çözebilen modüler sunucular bu anlamda ilk adım. 

Big Sur, açık kaynak, rack uyumlu ve üzerinde 8 adet yüksek performanslı işlemci bulunan yapay zeka için geliştirilmiş özel bir donanım. Bir önceki ürüne göre 4 kat daha hızlı çalışabilen Big Sur’un yeni modüler yapısı

, verimlilik adına istenildiği gibi dakikalar içinde sökülüp takılabilen parçalarda oluşmaktadır.

Facebook, bu güçlü bilgisayar sistemini yazılar okuması, sorular yanıtlaması, oyunlar oynaması için yaptığını aktarıyor. Ve bununla birlikte Big Sur’un insanlara ihtiyacı da yoktur.

Bu tarz bilgisayar sayesinde insan beyninin impulsları anlama ve kullanma kapasitesine istediğimiz işi yaptırmak için 1 ve 0’ları kullanarak ulaşacağız. Ayrıca bu projelerin açık kaynaklı olarak geliştirilmesi daha çok geliştiricinin bu tarz yapay zeka donanımlarına katkıda bulunabileceği anlamına gelmektedir. Ki bu da yapay zeka teknolojisinin çok hızlı bir şekilde gelişeceğini bize göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top