Buradasınız
Anasayfa > Dijital Devrim > İnternetin Ağırlığı Ne Kadardır?

İnternetin Ağırlığı Ne Kadardır?

Giderek daha dijital bir dünyada yaşıyoruz. Dijitalleşen dünyamızın en önemli kaynağı ise verilerdir. Yani 0 ve 1’ler. İnternet ise bu çağın en önemli başrol oyuncusudur.

Bu devasa veri tabanının ne kadar ağırlığa sahip olduğunu ise tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Bu kadar devasa bir oluşumun devasa bir ağırlığının olduğunun düşünülmesi ise  gayet doğal.

Evet, depo edilen verilerin bir ağırlığı var. Ama bu devasa düzeyde az. İnternetin şuan yaklaşık olarak 5 trilyon terabayt veri barındırdığı düşünülüyor. Bütün bu verinin yarattığı fiziksel ağırlık ise 1 gramın 200.000’de biri.

O ve 1’lerden oluşan bu dünyamızda her baytın ağırlığı ise 1 attograma yani 1 gramın kentilyonda birine denk gelir.

Peki

buy cheap kamagra online

, bu ağırlığın sebebi nedir? Veriler nasıl ağırlık kazanırlar? Hafızalarda 1 ve 0 ayırımını yapmak için hapsedilmiş elektronlar kullanılır. Elektron sayısında bir değişiklik olmamasına rağmen, elektronlar bir kere hapsedildiklerinde ya da diğer bir deyişle veri depolandığında daha yüksek enerji seviyesine geçerler. Daha yüksek enerji seviyesine geçtikleri için ağırlaşırlar.

İnsan hafızası ise 1.25 terabayt veri içermektedir. Ki bunu internetle karşılaştırdığımızda hafızamızın ağırlığının hissedilir olmadığını söyleyebiliriz.

Kaynak: Science Alert

Bir Cevap Yazın

Top