Buradasınız
Anasayfa > Finans > Rusya ve Çin’in Teknolojik İş Birliği

Rusya ve Çin’in Teknolojik İş Birliği

Rusya ve Çin uzun yıllardır siyasi olarak birbirlerine çok yakın iki ülke. Adeta yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor. Uzun yıllardır askeri ve siyasi alanda süren bu işbirliği geçen sene imzalanan anlaşmayla teknoloji alanında da başlamış oldu.

Rusya hükümetine bağlı Skolkovo Foundation adlı kurumu ile Çinli Cybernaut Investment Group yüksek teknolojiler geliştirmek üzere Pekin’de geçtiğimiz yıl bir ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmanın amacı; teknoloji alanında birçok inovasyon yapmak ve bunları pazarlamak. Geçtiğimiz yıl anlaşması imzalanan fonda ilk aşamada 200 milyon dolarlık sermaye ile işe başlandı.

Anlaşması imzalanan bu fonla küçük ve orta ölçekli teknoloji girişimleri de finanse edecek.

Çin’de de Skolkovo’nun yardımıyla bir teknokent kurulacak ve ayrıca Cybernaut IG tarafından bir robotik merkezi de kurulacak. Skolkovo şirketleri böylelikle Çin pazarına açılacak.

Skolkovo’nun 2010’da kurulan teknoparkında yaklaşık 1000 adet teknoloji girişimi bulunmaktadır. Bu girişimler topladıkları 220 milyon dolar yatırıma karşın 1 milyar dolar gelir elde etmişler ve 13 bin 500 kişilik istihdam sağlamışlardır.

buy kamagra

Bir Cevap Yazın

Top