Buradasınız
Anasayfa > Girişimcilik > Girişimcinin Kendisiyle Anlaşmasının 7 Yolu

Girişimcinin Kendisiyle Anlaşmasının 7 Yolu

Yaşam yolculuğumuzda birçok zorlukla karşılaşıyoruz. Ancak, karşılaştığımız en büyük zorlukları genellikle kendimiz yaratırız. Ne yazık ki, çoğumuza kendi iç muhalefetimizle nasıl anlaşacağımız öğretilmedi. Kendimizi sabote ederek farkında olmadan kazanacağımız başarılara engel oluyoruz.

Kişinin en büyük düşmanı kendisidir. Eğer imkansızı gerçekleştirmek istiyorsanız kendinizi ve size karşı başkalarının yaptığı muhalefete dur demelisiniz. Bu sizi hep kurtaracaktır.

Bir girişimcinin iç muhalefetiyle anlaşmasının birkaç yolu vardır:

1-Kendine İnan

Kendine inanmamak başarısızlığın en büyük sebeplerindendir. Büyük ya da küçük olsun herhangi bir hedefe ulaşmak için; kendinden şüphe etmemelisin. Hedefine yol almaya bu şekilde başlarsan her şeyin mümkün olacağına inanacaksın ve hedefini gerçekleştiremesen bile büyük kazanımlar elde etmiş olacaksın.

2-Hiçbir Şeyi Erteleme

Bazı fırsatlarla ömür boyu bir kez karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla ertelemek sizi başarısızlığa itebilir. Bir fırsat kendini gösterdiğinde ona şans tanıyın ve ertelemeden fırsatın peşinden koşun.

3-Havlu Atma

Karşılaştığınız zorluklar karşısında “havlu atmak” birçok kez size cazip gelecektir. “Asıl başarısızlık düşmek değil düştükten sonra kalkamamaktır” prensibini benimseyin. Bugün çok başarılı insanlarda hayatları bpyunca çok büyük başarısızlıklar yaşadılar. Thomas Edison, Abraham Lincoln, Bill Gates… Ama onlar düştükleri yerlerden kalkıp tekrar yola koyuldular. Tekrar başlamak için korkmayın.

4-Risk Al

Rahat rahat alınan hiçbir başarı yoktur. Başarılar risk almayı gerektirir. Eğer girişimciysen sen uçmak için yaratıldın. Uçmak yerine sıradan bir şekilde yürüyemezsin. Risk almaktan hiçbir şekilde korkmamalısın. Risk başarıyı getirir. Başarısız olsan bile elde edeceğin kazanımlar sana büyük bir başarı kazandıracaktır.

5-Tutkulu Ol

En büyük düşmanın tutku eksikliğidir. Hedefinize ulaşmak için heyecanlı olmalısın. Bazen tutkunu bulmak yıllar sürer. Sorun değil. Onu bulana kadar aramaya devam et.

6-Başarısızlık Korkusuna Kapılma

Eğer hayatın boyunca başarısız olmaktan korkarsan hiçbir şey yapamazsın ve hiçbir şey elde edemezsin. Cesur olmalısın ve hedefine sıkı sıkı bağlanmalısın. Girişimcilik deneyimlerinde hiçbir şekilde başarısızlık yoktur. Bunu unutma.

7-Adapte Ol

Hayatın sürekli değiştiğini kabul et. Sürekli yenilenmen gerektiğini unutma. Değişim için aktif ve esnek ol. Bu sana olası başarısızlıklarda koruyucu bir psikolojik etki yaratacaktır.

Bahsettiğimiz bu 7 yolu kendinize bir ilke olarak edinin. Bu sayede çok daha büyük hedeflerle geleceğinizi şekillendireceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Top