Buradasınız
Anasayfa > Girişimcilik > Tesla.com’un Hikayesi

Tesla.com’un Hikayesi

2003 yılında kurulan Tesla Motors, 10 yıllık uğraş sonucunda Tesla.com’u almayı başarabildi.

Dünya çapında ünlü iş adamlarından biri olan Elon Musk, Tesla.com’u 2005 yılında Stu Grossman adındaki bir Nikole Tesla hayranı olan Silikon Vadisi mühendisinden almak için birkaç girişimde bulundu.  Stu Grossman o zamanlar bu alan adı için çok yüksek miktarda bir fiyat talep etmişti. Tesla.com’u parayla alamayacağını alan Elon Musk’ta  Stu Grossman’a dava açtı. Alan adının alındığı tarih ve Tesla Motors’un kuruluş tarihi arasındaki fark, Tesla’nın Nikola Tesla ile de ilişkilendirilmesi gibi nedenlerden dolayı da davanın galibi Grossman oldu. Davayı kaybeden Elon Musk Teslamotors.com ile yetinmek zorunda kaldı.

Bu arada, Stu Grossman Tesla.com alan adını 1992 yılında ilerde bir gün bir makine mühendisleri için bir kulüp kurmak amacıyla satın almıştı.

21 Şubat 2016 tarihinde ise Elon Musk Twitter hesabından Tesla.com’u aldığını duyurdu. Tesla Motors artık Tesla.com alan adının sahibi oldu. Elon Musk’ın bu alan adı için cebinden ne kadar çıktığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı ve rakam bilinmiyor. Fakat söylentiler 5 milyon dolar olduğu yönünde.

Bir Cevap Yazın

Top